FORUM ΤΕΧΝΟΛΟΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Είσαι ο/η και λέγεσαι!

+40
efstathia
anna_punto
roulaki
biotranslation
sonia
m@ri@
elenh
siomibaby
vassiliki
sagitarius
Μαρίνα
μικροτόμος
paulina
Ελίνα
mmmaro
anna
elenaneou
JIMVOLOS
Giannis25
Plangton
T.I.E
maria
Georgia
scoa
elen
evalou
tractor
sanpedro!
skalantzakis
mariza
panagiotis
microbio
petros
natzol
LouisParis
ESTRELA
persefoni
abou
skaravaios
ehealthgr
44 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από skaravaios 9/4/2009, 07:17

Καλωσορίζω τα καινούργια μέλη στο φόρουμ. Γινόμαστε ολο και πιο πολύ και αυτό είναι ευχάριστο. Να πω στα παιδία που μόλις μπηκαν στη σχολή, να μην κοιτάνε τι λένε τα βιβλία για επαγγελματική αποκατάσταση...γιατί ειναι τελείως διαφορετική η κατάσταση στην αγορά εργασίας!!
Να μην απογοητευόμαστε τόσο εύκολα!! Καλό σχέδιο και σωστες κινήσεις χρειάζεται και όλα θα γίνουν όπως τα θέλουμε!!

Για όσους είναι φοιτητες ελπίζω το φόρουμ αυτό να σας βοηθήσει!! Για όσους είναι στο επάγγελμα πολλα χρόνια ελπίζω να βοηθήσουν όλους εμας με την εμπειρία τους!!
Very Happy
skaravaios
skaravaios

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 31
Τόπος : Όπου με πάει ο άνεμος!!
Ασχολίες : Λίγο υπολογιστή...λίγο μπάλα....λίγο γκόμενες....τηλεόραση.
Registration date : 26/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από T.I.E 11/4/2009, 12:03

Καλησπέρα κι απο εμένα λοιπόν! Είμαι η Ευγενία,είμαι στο Τ.Ε.Ι Αθήνας, εξάμηνο ΣΤ' κι ελπίζω σε 1,5 χρόνο να έχω ξεμπερδέψει αν όλα πάνε καλά...Με ενδιαφέρει η αιματολογία και η Γενετική κι εύχομαι να μπορέσω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό μετά. Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το φόρουμ κι ελπίζω στην πορεία να το ανακαλύψουν κι άλλοι συνάδελφοι,έτσι ώστε να γίνει ένα μέσο ανταλλαγής απόψεων...! Very Happy
Συνεχίστε την καλή δουλειά!

T.I.E

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 14/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 11/4/2009, 13:06

Καλώς όρισες Ευγενία. Smile

Το forum αν δεν έχει την υποστήριξη που χρειάζεται απλά θα "φάει σκόνη". Όλο και κάτι άλλο όμως θα βρούμε για να ερχόμαστε πιο εύκολα σε επικοινωνία οι τεχνολόγοι. Wink
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Eίμαι η και λέγομαι.......

Δημοσίευση από Plangton 6/5/2009, 01:52

Γεια σας.Είμαι η Βάσω, 23 χρονών και είμαι από Βόλο.Τελείωσα το Φεβρουάριο τη σχολή στο ΤΕΙ Λάρισας και τώρα έχω βγει στον αγώνα της εύρεσης εργασίας.Δύσκολα τα πράγματα.Παντού οι θέσεις είναι πλήρης και όλοι ζητάνε εμπειρία στον τομέα σου χωρίς κανένας να σκεφτεί οτι κάπου πρέπει να την αποκτήσεις και συ!Προσπαθώ να μην απογοητεύομαι αλλά νιώθω να μου κόβουν τα φτερά!Κι έχω πολύ όρεξη για δούλεια.Συν οτι θα είναι και το διαβατήριο μου για το μεταπτυχιακό.Ελπίζω όλα να εξελιχθούν καλά για όλους και ο κλάδος να γνωρίσει καλύτερες μέρες.

Plangton

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 06/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 6/5/2009, 05:42

Καλώς ήρθες Βάσω στην παρέα μας Βάσω. Ο Αγώνας είναι δύσκολός για εύρεση εργασίας αλλά μην τα παρατάς. Άφου έχεις όρεξη μην το βάζεις κάτω, θα υπάρξουν απογοητέυσεις σίγουρα στην αρχή αλλά κάποια στιγμή θα βρεθέι μια θέση, απλά να το κυνηγάς συνέχεια.
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 8/5/2009, 11:52

Καλησπέρα Βάσω. Καλώς όρισες. ^_^

Μην απογοητεύεσαι. Όσο το ψάχνεις θα βρεις αυτό που θέλεις. Smile
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από Giannis25 10/5/2009, 09:06

Καλησπερα. ειμαι ο Γιαννης 25 χρονων απο Καστορια. ειμαι αποφοιτος ιατρικων εργαστηριων ΤΕΙ Λαρισας. Πηρα το πτυχιο το 2007 ενω τον φεβρουαριο τελειωσα την στρατιωτικη μου θητεια στο σωμα του υγειονομικου. Ειμαι ανεργος ψαχνω συνεχεια για προκυρηξεις και επισης ενδιαφερομαι για καποιο μεταπτυχιακο. Καλη συνεχεια σε ολους!

Υ.Γ.
Εστειλα τα απαραιτητα δικαιολογητικα στην ΠΕΤΙΕ για να γινω μελος και να μου δωσουν την βεβαιωση μελους. μου απαντησαν με email πως τα χαρτια μου δεν τα εχουν παρει ακομα. εχω 1 μηνα που τα εστειλα! Απορω τι εγινε , χαθηκαν?

Giannis25

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 10/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από JIMVOLOS 16/5/2009, 02:07

Γεια σας παιδια!Συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια!Ειμαι 30 ετων και συγχρονως σπουδαζω ιατρικη στη Λαρισα (κατατακτηριες).Προσπαθωντας να βρω μια δουλεια ως ΤΙΕ καταφερα μονο να εργαστω στο ΓΝ Βολου σε 2 8μηνες συμβασεις.Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα στο χωρο...Ελπιζω να τα λεμε συχνα!

JIMVOLOS

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 14/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 16/5/2009, 03:43

Καλώς ήρθατε Giannis25 kai JIMVOLOS στην παρέα μας.

Giannis25 Μόλις έγινα και εγώ μέλος στην ΠΕΤΙΕ. Έστειλα με το ταχυδρομείο την αίτηση και τα χρήματα. Μου είπαν σε 4 εργασιμές ημέρες ότι θα στάλουν και σήμερα ήρθε ο φάκελος με την απόδειξη.

Πάρε τηλε΄φωνο στο ταχυδρομείο μήπως χάθηκε ο φάκελος. Αν δεν τον έστειλες συστημένο τότε υπάρχει μία πιθανότητα να χάθηκε.
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 20/5/2009, 01:57

Παιδιά καλώς ήρθατε. Ελπίζω να συνεχίσετε να "είστε online" μιας και η ΠΕΤΙΕ μάλλον θα αλλάξει ηλεκτρονική μορφή.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Xaireto!!!!

Δημοσίευση από elenaneou 20/5/2009, 02:17

Kalimera eimai i Elena,
apofoitisa apo to ATEI A8inon ton Maio tou 2008....
Ekana tin praktiki mou kai parallila kai tin ptuxiaki mou sto Elliniko Instituto Pasteur....
Itan apo tis oraioteres empeiries tis zois mou!!! Very Happy
Ton Maio edosa eksetaseis stin ESDY gia ena metaptuxiako, perasa tis eksetaseis alla kopika sti sunenteuksi.. Sad Crying or Very sad affraid
Apo tote gurisa ola ta idiotika nosokomeia kai ergastiria alla pantou i apantisi itan idia: "exete proipuresia?"
Ma pou na tin vro???? Mad Molis pira to ptuxio mou!!!!
"Kalo to viografiko sas alla....." ALLAAAAA!!!! Duo ksenes glosses, pc, kales sustaseis....
Telika mesa Iouliou kate8esa ta xartia mou gia epikouriko prosopiko... kai teli Noemvriou egine i proslupsi!!! cheers cheers cheers
To kako einai oti i sumvasi einai gia ena xrono kai idi me exei piasei to agxos tis anergias!!!
Auta gia tora!!!!!
elenaneou
elenaneou

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 39
Registration date : 20/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty :-)

Δημοσίευση από elenaneou 20/5/2009, 02:25

Xaxaxa!!!
Ksexasa na anafero oti eimai texnologos iatrikon ergastirion!!!

An kai mallon einai profanes!!! Very Happy Very Happy
elenaneou
elenaneou

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 39
Registration date : 20/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 20/5/2009, 07:33

Καλώς όρισες Έλενα. Καλή επιτυχία να έχεις.

Υποψιάζομαι ότι σε 7-8 χρόνια από τώρα προσόντα όπως μεταπτυχιακό, γλώσσες, pc θα είναι εξαιρετικά κοινός τόπος. Κάποια από αυτά προσωπικά τα βρίσκω άχρηστα (πχ. πολλές γλώσσες), κάποια αλλά εξαιρετικά υποτυπώδη και στην ουσία άχρηστα (ecdl και όλα τα συναφή). Αν πέσω μέσα στις υποθέσεις μου το απλό πτυχίο υποβαθμίζεται εξαιρετικά και στην ουσία μας οδηγούν στη λογική αρένας. Ενώ δεν υπάρχουν δουλείες, μαζεύουμε ένα κάρο χαρτιά (πολλά από αυτά άχρηστα), για μισθούς οι οποίοι θα είναι δυσανάλογοι με τα θεωρητικά προσόντα (στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει την αξία του overqualified). Θα μπορούσα να το συνεχίσω περισσότερο και να μιλήσω και για ελαστικά ωράρια, για ημιεργασία, και πολλά τέτοια όμορφα. Το βασικό είναι όμως ότι μας ωθούν στην υποβάθμιση του βασικού πτυχίου.

Δεν ξέρω αν μπορούμε να αντισταθούμε σε αυτό. Όπως λες και εσύ την προϋπηρεσία πώς θα την πάρω? Πώς παίρνω περισσότερα μόρια (έλα ντε. Μονοδρομήσαν τη διαδικασία...)?

Τεσπα. Ίσως εγώ να είμαι σκεπτικιστής. Time will tell...
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 21/5/2009, 07:55

elenaneou έγραψε:
Kalimera eimai i Elena,
apofoitisa apo to ATEI A8inon ton Maio tou 2008....
Ekana tin praktiki mou kai parallila kai tin ptuxiaki mou sto Elliniko Instituto Pasteur....
Itan apo tis oraioteres empeiries tis zois mou!!! Very Happy
Ton Maio edosa eksetaseis stin ESDY gia ena metaptuxiako, perasa tis eksetaseis alla kopika sti sunenteuksi.. Sad Crying or Very sad affraid
Apo tote gurisa ola ta idiotika nosokomeia kai ergastiria alla pantou i apantisi itan idia: "exete proipuresia?"
Ma pou na tin vro???? Mad Molis pira to ptuxio mou!!!!
"Kalo to viografiko sas alla....." ALLAAAAA!!!! Duo ksenes glosses, pc, kales sustaseis....
Telika mesa Iouliou kate8esa ta xartia mou gia epikouriko prosopiko... kai teli Noemvriou egine i proslupsi!!! cheers cheers cheers
To kako einai oti i sumvasi einai gia ena xrono kai idi me exei piasei to agxos tis anergias!!!
Auta gia tora!!!!!

Καλώς ήρθες στο Forum Έλενα και χρόνια πολλά, να χαίρεσαι την γιορτή σου..

Πολύ καλά τα λες..Μόλις τελείωσες και δεν μπορείς να βρείς επείδη δεν έχεις προυπηρεσία. Μα πως να την έχεις αφού μόλις αποφοίτησες, λες και δεν ξέρουν οι εργοδότες που στην ουσία δεν φταίνε αυτοί αλλά το ίδιο το σ'ύστημα που δεν σε βοηθάει στην εύρεση εργασίας αλλα σε αφήνει τελείως μόνη στην αγορά εργασίας Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Τα ίδια τραβάω και εγώ.. Evil or Very Mad

Πάντως μην ανχώνεσαι..μέσα σε ένα χρόνο μπορεί να βρεθέι κάτι καλύτερο. Smile
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από anna 21/5/2009, 16:47

Γεια σας παιδιά! Είμαι η 'Αννα απο Βόλο. Κ εγώ πτυχιούχος ΤΙΕ (11/2005). Δύο φορές υποψήφια φοιτήτρια ιατρικής στο ΑΠΘ, (με φροντιστήρια), κ τις δύο φορές απ'έξω γιατί όπως φάνηκε το διάβασμα μόνο δεν έφτανε,χρειαζόταν να έχω κ ...¨γνωστούς¨!!! Ίσως σε κάποιους αυτό ακούγεται ως δικαιολογία, αλλά εργαζόμενη σε ένα μεγάλο διαγνωστικό,γνώρισα κάποιον απο τη σύγκλητο, ο οποίος μου είπε, ότι αν ήξερε νωρίτερα οτι έδινα, κάτι θα έκανε... Anyway: τώρα ψάχνω για δουλειά, η σύμβαση στο διαγνωστικό τελείωσε, κ ¨μοιράζω¨ βιογραφικά. Συγχρόνως ψάχνω για μεταπτυχιακό, αν και ο μεγάλος έρωτας είναι η ΙΑΤΡΙΚΗ.

anna

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 19/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από Plangton 22/5/2009, 05:30

O καιρός περνάει και τπτ δε γίνεται.Ερχεται και καλοκαίρι και όλα παγώνουν στο θέμα εργασίας.Τι να πω ελπίζω για άλλους τα πραγματα να είναι καλύτερα

Plangton

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 06/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 22/5/2009, 15:00

Plangton καλώς όρισες.

Τα πράγματα είναι δύσκολα από πολλές απόψεις. Καλώς ή κακώς δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα αν δεν ενεργοποιηθούμε ως κλάδος. Πόσο ευαισθητοποιημένοι είναι πχ οι φοιτητές? Σε σύγκριση με άλλους κλάδους? Προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχουμε τελείως λάθος νοοτροπία.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 22/5/2009, 21:25

Καλημέρα Άννα. Καλώς όρισες.

Καλοί οι έρωτες αλλά καλή και η πραγματικότητα. Νομίζω πώς θα πρέπει να επενδύσουμε όλοι μας περισσότερο εκπαιδευτικά αλλά και συναισθηματικά στο πτυχίο με το οποίο ψάχνουμε, βρίσκουμε, εκτελούμε μια εργασία. Όσο εκτελούμε αυτήν την εργασία τουλάχιστον ας διεκδικούμε το καλύτερο σε αυτήν. Πολύ φοβάμαι πως όταν είμαστε με το ένα πόδι κάπου άλλου τις περισσότερες φορές αυτό δεν γίνεται. Στις περιπτώσεις αυτές η απαξίωση ξεκινάει πρωτίστως από εμάς.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Smile
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από anna 24/5/2009, 16:40

Νίκο σε ευχαριστώ για την υποδοχή κ δεν έχεις άδικο! Σ΄αυτήν την πραγματικότητα ζω και εγώ με το πτυχίο του Τεχνολόγου ΙΕ. Σ' αυτήν που προσγειώνεσαι απότομα, όταν πτυχιούχος πλέον βγαίνεις στην αγορά εργασίας και διαπιστώνεις ότι τα 4 χρόνια σπουδών, ουσιαστικά σου έδωσαν μόνο έναν τίτλο. Ποτέ δεν θα μπορέσεις να είσαι ανεξάρτητος επαγγελματίας και μια ζωή θα παρακαλάς κάποιον γιατρό να σε έχει στη δουλειά του. Κ αφού κάποιος σε δει και αποφασίσει ότι του κάνεις, γιατί έχεις όλα τα προσόντα και γιατί το πτυχίο σου ως ΤΙΕ έχει καλό βαθμό, στην πρόσληψη γίνεσαι παρασκευαστής. Κ ενώ είσαι ο μοναδικός "παρασκευαστής" με πτυχίο ΤΕ, ανάμεσα σε γυμναστές, σε προγραμματιστές, κ.α, διαπιστώνεις ότι στα καθήκοντά σου συμπεριλαμβάνονται - εκτός απο αυτά που έχεις μάθει στη σχολή - επιπλέον να κρατάς τα βιβλία εσόδων - εξόδων, να συμπληρώνεις τις καταστάσεις που θα πρέπει να καταθέτεις στα διάφορα ταμία με τα οποία έχει σύμβαση το εργαστήριο κ επίσης έχω ακούσει απο κοπέλες οτι κάνει και baby sitting στα παιδιά των γιατρών... Την σχολή την επέλεξα, γιατί πάντα μου άρεσε η έρευνα και οτι είχε σχέση με το εργαστηριακό κομμάτι, αλλά κατάλαβα ότι στην Ελλάδα ως τεχνολόγος ΙΕ, έχεις περιορισμένες δυνατότητες...

anna

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 19/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 25/5/2009, 01:03

Ο βαθμός δε λέει τίποτα από μόνος του. Με τη λογική αυτή σε όλα τα επαγγελματα όλοι όσοι είχαν καλό βαθμό θα διέπρεπαν στον τομέα τους. Πράγμα που δεν ισχύει. Είναι ένα bonus, ένας δείκτης προσόντων αλλά δε φτάνει. Στο επάγγελμα μετράει ο ζήλος και η καθημερινή συνέπεια. Τις δυνατότητες ως κλάδος τις καθορίζουμε εμείς. Αν παραιτούμαστε τόσο εύκολα, αν δεν διεκδικούμε συλλογικά τα δικαιώματά μας, αν δεν οργανωνόμαστε για να το πετύχουμε αυτό τότε καλά να πάθουμε. Δε φταίει ότι είμαστε στην Ελλάδα αλλά ότι είμαστε Έλληνες και έχουμε την νοοτροπία του να θέλουμε όλα έτοιμα.

My 2c
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από anna 25/5/2009, 04:27

Είσαι απο τους τυχερούς που εργάζονται ήδη και μάλιστα σε δήμοσιο νοσοκομείο? Έχεις εργαστεί ποτέ στον ιδιωτικό τομέα? Έκανα και εγώ την πρακτική μου σε δημόσιο νοσοκομείο και ήμουν ενθουσιασμένη, αλλά μετά... Θα διάβασες στο ΜΝΜ τι ακριβώς γίνεται στον ιδιωτικό τομέα και μπορώ να σου γράψω πολλά ακόμη... Θεωρώ οτι στη δουλειά μου είμαι καλή και δεν το λέω εγώ αυτό, αλλά οι άνθρωποι που συνεργαζόμουν μαζί τους κ επίσης το γεγονός οτι σε 1 μήνα έγινα υπεύθυνη του αιματολογικού... Τι να το κάνεις, όμως? Φαινόμουν εγώ κάπου? Γνώριζε κανένας ότι εγώ βγάζω τα αποτελέσματα, ότι εγώ κάνω την διόρθωση των τιμών και την έγκριση, σύμφωνα με τα controls και το ιστορικό των ασθενών?Τις υπογραφές ποιος τις έβαζε? Μη μου λες, λοιπόν, οτι φταίει η Ελληνική νοοτροπία να κοιτάμε τα εύκολα. Φταίει η νοοτροπία των Ελλήνων να δίνει αξία μόνο σε ορισμένους...Γιατί η σχολή μας είναι ακόμη ΤΕ? Όταν λέω σε κάποιον οτι είμαι ΤΙΕ και τι ακριβώς κάνω, ενθουσιάζεται! Όταν του εξηγώ οτι είμαι ΤΕ, η αντίδρασή του είναι απογοητευτική!?

anna

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 19/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 25/5/2009, 06:14

Άννα δε καταλαβαίνεις μάλλον τι λέω. Όλοι οι κλάδοι έχουν δυσκολίες. Όλοι παρουσιάζουν ιστορίες για αγρίους στον ιδιωτικό τομέα. Το ζήτημα είναι τι κάνει κάθε κλάδος για το καλό το δικό του. Πιστεύεις ειλικρινά ότι σαν κλάδος είμαστε πολύ δραστήριοι? Βλέποντας τις δραστηριότητες πανεπιστημιακών σχολών, φοιτητών και αποφοίτων πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή είμαστε στο ίδιο επίπεδο?

Ας κοιτάξουμε τις σχολές που έχουν καταφέρει κάτι. Γιατί το έχουν καταφέρει? Τα βρήκαν έτοιμα ή αγωνίστηκαν για τα κεκτημένα τους (δεν εξετάζω αν είναι κεκτημένα δικαίως ή αδίκως)? Εμείς διεκδικούμε όπως αυτοί?

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι φταίμε και εμείς δεν φταίνε μόνο οι άλλοι. Με τη γκρίνια δεν θα αλλάξουν τα πράγματα. Με τις ιδέες και με τις πράξεις. Πολλές φορές έχω πει. Ξέρουμε τι γίνεται στο επάγγελμά μας στο εξωτερικό? Όχι "μου είπαν", "άκουσα" αλλά με επίσημα στοιχεία. Ξέρουμε, βασικά, ποιοι είμαστε στο εξωτερικό?

Αν πάρουμε παραδείγματα γύρω μας, οι ειδικευόμενοι, και μπράβο, τους ανέτρεψαν μια κατάσταση με τις εφημερίες όταν κανείς δε θα πόνταρε σε αυτό. Φαντάζομαι ότι αγωνίστηκαν για αυτό. Έψαξαν, συσπειρώθηκαν, διεκδίκησαν. ΅Στο τέλος δικαιώθηκαν.

Χρειάζονται ιδέες Άννα για να αλλάξει η κατάσταση. Πρότεινε τέτοιες. Για το λόγο αυτό αξίζει να υπάρχει το οποιοδήποτε forum αλλά και η οποιαδήποτε ένωση.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από anna 25/5/2009, 07:31

Νίκο καταλαβαίνω τι λες. Ουσιαστικά λέμε το ίδιο, με διαφορετικά λόγια. Ίσως απο την πλευρά μου φάνηκε ως "γκρίνια", αλλά μάλλον είναι παράπονο.
Δεν τα περιμένω όλα στο χέρι, είμαι έτοιμη να διεκδικήσω - τα αυτονόητα για αρχή. Αυτά που όλοι οι Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων θέλουν και ακούω να τα ζητούν, τουλάχιστον, απο το 2000 που μπήκα εγώ στη σχολή. Το ζήτημα είναι ποιος θα αναλάβει να συντονίσει την κατάσταση....????? Οι ιδέες και η θέληση υπάρχουν, ο τρόπος να πραγματοποιηθούν είναι άγνωστος...
Σε οτι αφορά στις πανεπιστημιακές δραστηριότητες, όχι δεν πιστεύω οτι είμαστε στο ίδιο επίπεδο με τι υπόλοιπες σχολές. Το ότι υπάρχει η ΠΕΤΙΕ, το θεωρώ πολύ σημαντικό, πόσοι όμως τη γνωρίζουν; Υπάρχει ενημέρωση μέσα στη σχολή για την ύπαρξή της? Γιατί δεν γίνεται υποχρεωτική η εγγραφή των αποφοίτων σε αυτή? Έτσι θα γνωρίζαμε και πόσοι είμαστε κ θα είχαμε και τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε περισσότερα...

anna

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 19/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 25/5/2009, 07:52

anna είμαι οπαδός των άτυπων διαδικασιών. Συν Αθηνά και χείρα κίνει. Θα σου δώσω ακόμα μια παράμετρο στο θέμα. Πρωτοβάθμιο όργανο (με πρόσβαση στην ΠΟΕΔΗΝ, ΑΔΕΔΥ) εκπροσώπησης του κλάδου στον δημόσιο τομέα υπάρχει και είναι η "Ένωση Τεχνολόγων Παρασκευαστών Δημοσίων Νοσοκομείων". Πρόσφατο εύρημα αυτό.

Πόσοι το γνωρίζουμε? Η μία είναι επιστημονική ένωση, η άλλη συνδικαλιστική για το δημόσιο. Τι μπορεί να κάνει η μία, τι μπορεί να κάνει η άλλη? Τι τελικά κάνουν και οι 2 για τον κλάδο μας? Στον ιδιωτικό τομέα τα επαγγελματικά μας συμφέροντα εκπροσωπούνται από κάποιον? Οι σχολές και οι διοικήσεις των τμημάτων μας πώς μπορούν να βοηθήσουν το κλάδο πέρα της απόκτησης πτυχίου? Έχουμε ζητήσει, έχουμε ρωτήσει τι στόχους έχουν για το κλάδο μας στο μέλλον (με βάση τα υπαρκτά προβλήματά του)? Τους έχουμε πιέσει να έρθουν σε επαφή με αντίστοιχες σχολές στο εξωτερικό ώστε να πάρουν και αυτοί, οι διοικήσεις, ιδέες για το τι μέλλει γενέσθαι? Συνεργασίες με το εξωτερικό εν τέλει έχουμε? Αν όχι, γιατί?

Εγώ θεωρώ ότι μας λείπει καταρχήν η ενημέρωση και κατά δεύτερον ο απευθείας διάλογος με αυτές τις ενώσεις. Διάλογος ο οποίος θα ενέχει μέσα τα στοιχεία της ενημέρωσης, διαλόγου, επικοινωνίας αλλά και ελέγχου.

Εγώ πιστεύω ότι το κλείδι είναι το διαδίκτυο και οι άτυπες μορφές ενημέρωσης μέσω αυτού. Το κλειδί είμαστε εμείς. Εγώ ενημερώνω εσένα εσύ άλλον ένα και πάει λέγοντας. Μόνο με ένα facebook και το συνέδριο είχε γύρω στα 700 άτομα. Φαντάσου να συνεισφέραμε όλοι περισσότερο στην καθημερινή ενημέρωση του καθενός μας. Αυτό μπορεί να γίνει. Μια εργασία, μια είδηση για πρόσληψη, μια ερευνητική παρουσίαση, ένα θέμα προς συζήτηση με συγκεκριμένο σημείο αναφοράς και δεδομένα-παραπομπές, όλα αυτά είναι αρκετά για αρχή. Δεν τα έχουμε όμως. Χρειαζόμαστε περισσότερη ενημέρωση για να αρχίσουμε και να κατεβάζουμε και ιδέες.

Μπορεί κάποιος να εντοπίσει όλες τις πτυχές των προβλημάτων του κλάδου μας? Τις γνωρίζουμε όλες? Μήπως πρέπει να σκαλίζουμε περισσότερο και να ενημερωνόμαστε περισσότερο για τον κλάδο μας? Μήπως είναι καλύτερα αντί να περιμένουμε "τους βαρβάρους" να προσφέρουμε και εμείς με ότι πληροφορία, γνώση, τεχνογνωσία έχουμε?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ginko στις 25/5/2009, 07:58, 1 φορά
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 25/5/2009, 07:57

Άννα τα λες πολύ σωστά. Πρέπει να υπάρχει ενημέρωσει και από την κάθε σχολή για την ΠΕΤΙΕ αλλίως κανένας πλην αυτών που ενδιαφέρονται για το επαγγελμά τους δεν θα ενδιαφερθεί να μάθει για αυτή την Ένωση.

Μόνο με η προσωπική προσπάθεια του καθενός δεν φτάνει για να διεκδικήσουμε περισσσότερα.

Π.Χ. εγώ έμαθα για την ΠΕΤΙΕ μόλις πήρα το πτυχίο μου. Σαν φοτητής δεν γνώριζα τίποτα..γιατί δεν υπήρχε ενημέρωση..
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από skaravaios 25/5/2009, 08:26

Η πικρή αλήθεια του χθες, το σκληρό και χωρίς ελπίδα σήμερα και το αβέβαιο αύριο!! Τουλάχιστον όσο ζω ελπίζω....
ΤΙΕ(Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων).

Πότε θα κάνει ξαστεριά!! Καλωσορίζω τα νέα μέλη!!
skaravaios
skaravaios

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 31
Τόπος : Όπου με πάει ο άνεμος!!
Ασχολίες : Λίγο υπολογιστή...λίγο μπάλα....λίγο γκόμενες....τηλεόραση.
Registration date : 26/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από anna 25/5/2009, 08:52

Και εγώ υπέρ των άτυπων διαδικασιών είμαι, όταν όμως δεν καταφέρνεις κάτι μέσα απο αυτές...? Τι κάνεις?
Μου λές οτι η ΠΕΤΙΕ είναι μία επιστημονική ένωση με σκοπό την ενημέρωση, οπότε το μπαλάκι ας το ρίξουμε στην συνδυκαλιστική ένωση των τεχνολόγων παρασκευαστών του δημοσίου? Γιατί οι δύο ενώσεις δεν γίνονται μία ή ας φτιάξουν έναν σύλλογο, κάτι αντίστοιχο με τον ιατρικό? Έτσι θα υπάρχει ενημέρωση και ενδιαφέρον σε όλους τους τομείς. Και θα μπορούν και οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα να λαμβάνουν την ίδια αντιμετώπιση με αυτούς του δημοσίου. Το διαδίκτυο είναι καλό για όσους έχουν πρόσβαση, όταν όμως - για διάφορους λόγους - δεν έχεις αυτή την δυνατότητα?

anna

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 19/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 25/5/2009, 08:57

Και ο Νίκος τα λέει πολύ σωστά, συμφωνώ με τα περισσότερα , αλλά πιστεύω πως στο θέμα της πληροφόρησης πρέπει να γίνεται από νωρίς, από το πρώτο έτος στην σχολή ώστε να αρχίσει ο φοιτητής να ασχολείτε και να δραστηριοποιείται σχετικά με το επαγγελμά του και τις αντίστοιχες ενώσεις του και όχι στο τέλος όπου μπορέι να έχει αποφασίσει λόγω της μικρής απορρόφησης που έχει στην αγορά εργασίας.
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 25/5/2009, 09:09

Αν δεν υπάρχει και γραπτή εκτός από ηλεκρτονική ενημέρωση και να είναι και συνεχής τότε είναι δύσκολο να ενημερωθούν αυτοί που ενδιαφέρονται για το καλό του επαγγελματός μας..δυστυχώς Crying or Very sad , καλό το internet δεν είναι η μόνη λύση.
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από skaravaios 25/5/2009, 09:13

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να μην έχει τη δυνατότητα να συνδεθεί στο ίντερνετ. Όλοι έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ σε οποιαδήποτε ίντερνετ καφέ. Το θέμα είναι αν γνωρίζουν να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες του προς όφελος και ενημέρωσή τους!!

Αλλά εδώ που τα λέμε από τα 100 άτομα του 2004 της δικής μου σειράς, στοίχημα να ξέραμε 15 τη χρήση του υπολογιστή!! Πάντως δεν αποτελεί δικαιολογία μιας και βρισκόμαστε στην χιλιετία της τεχνολογίας...αφού μπορούσαν με ένα ελάχιστο αντίτιμο να κάνουν μαθήματα υπολογιστή όσοι φοιτητές το επιθυμούσαν!!

Ένα σύλλογος πρέπει να έχει έναν απώτερο σκοπό με έναν διακριτό ρόλο!!Το επιστημονικό μαζί με το συνδικαλιστικό εάν ρίξεις μια ματιά στην ιατρική... τα έχει κάνει χαλιά μαύρα. Καλύτερα για εμένα να υπάρχουν δύο σύλλογοι...διότι..επειδή στην Ελλάδα βρισκόμαστε... το συνδικαλιστικό θα υποδαυλίσει σίγουρα το επιστημονικό...γιατί είμαστε Έλληνες!! Άποψη μου αυτή!!
skaravaios
skaravaios

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 31
Τόπος : Όπου με πάει ο άνεμος!!
Ασχολίες : Λίγο υπολογιστή...λίγο μπάλα....λίγο γκόμενες....τηλεόραση.
Registration date : 26/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 25/5/2009, 10:14

Απαντάω ένα ένα

Και εγώ υπέρ των άτυπων διαδικασιών είμαι, όταν όμως δεν καταφέρνεις κάτι μέσα απο αυτές...?

Μην τις υποτιμάς καθόλου αυτές τις άτυπες διαδικασίες. Social networks, personal learning networks, open access (research, journals, library, courseware, knowledge), health 2.0, medicine 2.0, government 2.0 κ.α. μέσω αυτών των άτυπων διαδικασιών βρίσκουν το μέσο να υλοποιηθούν. Μεγάλη συζήτηση. Ξαναλέω μην υποτιμάτε τόσο το διαδίκτυο aka Science of Web (από το 2006).

στο θέμα της πληροφόρησης πρέπει να γίνεται από νωρίς, από το πρώτο έτος στην σχολή ώστε να αρχίσει ο φοιτητής να ασχολείτε και να δραστηριοποιείται σχετικά με το επαγγελμά του και τις αντίστοιχες ενώσεις του και όχι στο τέλος

Μήπως στο τέλος γίνεται η πληροφόρηση γιατί τότε ενδιαφέρεται και ο κάθε φοιτητής? Ξαναλέω μην περιμένετε από "τους βαρβάρους" να σας ενημερώσουν, στοιχειώδη πράγματα μπορεί να κάνει και ο καθένας μας για να ενημερώσει τους υπολοίπους.

Αλλά εδώ που τα λέμε από τα 100 άτομα του 2004 της δικής μου σειράς, στοίχημα να ξέραμε 15 τη χρήση του υπολογιστή!! Πάντως δεν αποτελεί δικαιολογία μιας και βρισκόμαστε στην χιλιετία της τεχνολογίας...αφού μπορούσαν με ένα ελάχιστο αντίτιμο να κάνουν μαθήματα υπολογιστή όσοι φοιτητές το επιθυμούσαν!!

Προς όλους. Θέλουμε να μας παίρνουν στα σοβαρά και εν έτει 2009 να έχουμε ακόμα φοιτητές μας και απόφοιτους τεχνολογικά αναλφάβητους? Έχετε συνειδητοποιήσει προς τα που ωθούνται τα πράγματα μέσω της αυτοματοποίησης? Πετάξτε τα τεφτέρια και τα μολύβια και μάθετε τουλάχιστον τα αυτονόητα.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από Plangton 27/5/2009, 03:02

Φοβάμαι οτι αυτή η ενεργοποίηση θ'αργήσει να γίνει!Χρειάζονται πολύ συσπειρωμένες ενέργειες ωστε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο πράγμα δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο κατά τη γνώμη μου!Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που ο καθένας δύσκολα κοιτάζει τον διπλανό του.Όσο για τους φοιτητές είναι ακόμα σε ασφαλή πλαίσια!Τελειώνοντας κ αυτοί τη σχολή τότε θα ενδιαφερθούν για το τι γίνεται στον πραγματικό κόσμο!Αλλά θέλω να πιστεύω πως ακόμα υπάρχει ελπίδα.........

Plangton

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 06/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 27/5/2009, 04:08

Στο χέρι μας είναι. Προκειμένου να μοιρικάζουμε διαπιστώσεις καλύτερο είναι ότι μπορεί ο καθένας να προσφέρει. Δεν χρειάζονται πολύ συσπειρωμένες ενέργειες αλλά απλά ενέργειες τις οποίες δε κάνουμε ο καθένας μας ατομικά. Το ψάχνω για δουλειά δεν θεωρείται ενέργεια. Μπορούμε σίγουρα καλύτερα και περισσότερα σαν κλάδος. Ας βοηθήσουμε ο καθένας μας όσο, όπως μπορεί.

Παρεπιπτόντως να εγκαινιάσω και το περιοδικό: Wink
http://www.bmlabs-mag.gr/
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από elenaneou 29/5/2009, 00:42

Kalimera kai eyxaristo gia tis euxes kai thn 8ermi upodoxi!!!! Razz

Eutuxos meta tin liksi tis sumvaseos mou 8a exo tin proupiresia pou oloi mou zitousan!!! cheers
Dustuxos meta 8a exoun alles dikaiologies!!!! Mad Mad

Gnostoi polloi alla kanenas pou 8a mporouse na mou vrei douleia!!!!
Kati 8a ginei!!! Think possitive!!!!

Polloi me rotisane gia tis eksetaseis tis ESDY alla den ksero an mporo na anafer8o edo, einai asxeto me tin enotita kai de 8elo na fao "porta" Laughing Laughing

Tin kalimera mou stin koinotita!!!! Smile
elenaneou
elenaneou

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 39
Registration date : 20/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από elenaneou 29/5/2009, 00:47

anna έγραψε:Γεια σας παιδιά! Είμαι η 'Αννα απο Βόλο. Κ εγώ πτυχιούχος ΤΙΕ (11/2005). Δύο φορές υποψήφια φοιτήτρια ιατρικής στο ΑΠΘ, (με φροντιστήρια), κ τις δύο φορές απ'έξω γιατί όπως φάνηκε το διάβασμα μόνο δεν έφτανε,χρειαζόταν να έχω κ ...¨γνωστούς¨!!! Ίσως σε κάποιους αυτό ακούγεται ως δικαιολογία, αλλά εργαζόμενη σε ένα μεγάλο διαγνωστικό,γνώρισα κάποιον απο τη σύγκλητο, ο οποίος μου είπε, ότι αν ήξερε νωρίτερα οτι έδινα, κάτι θα έκανε... Anyway: τώρα ψάχνω για δουλειά, η σύμβαση στο διαγνωστικό τελείωσε, κ ¨μοιράζω¨ βιογραφικά. Συγχρόνως ψάχνω για μεταπτυχιακό, αν και ο μεγάλος έρωτας είναι η ΙΑΤΡΙΚΗ.


Geia sou Anna!!!!
Kalosorises!!!!

Dustuxos to ezisa kai ego auto to paramu8i!!!!! affraid Edosa eksetaseis stin ESDY!!!
Apo ta 150 atoma perasane ta 50, kai oi 8eseis itan 32! Shocked
Prin mpoume kan gia tin sunenteuksi pano apo 20 atoma itan sigoura oti 8a mpoune sti sxoli!!!!

Fusika kopika!!! Den eixa gnostous vlepete stin epitropi!!!! Mad

To kako einai oti o vlakas den xrisimopoiisa os meso ena gnosto mou vouleuti!!!


Kouragio an 8es na ksanadoseis!!!
elenaneou
elenaneou

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 39
Registration date : 20/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από elenaneou 29/5/2009, 01:10

ginko έγραψε:Καλώς όρισες Έλενα. Καλή επιτυχία να έχεις.

Υποψιάζομαι ότι σε 7-8 χρόνια από τώρα προσόντα όπως μεταπτυχιακό, γλώσσες, pc θα είναι εξαιρετικά κοινός τόπος. Κάποια από αυτά προσωπικά τα βρίσκω άχρηστα (πχ. πολλές γλώσσες), κάποια αλλά εξαιρετικά υποτυπώδη και στην ουσία άχρηστα (ecdl και όλα τα συναφή). Αν πέσω μέσα στις υποθέσεις μου το απλό πτυχίο υποβαθμίζεται εξαιρετικά και στην ουσία μας οδηγούν στη λογική αρένας. Ενώ δεν υπάρχουν δουλείες, μαζεύουμε ένα κάρο χαρτιά (πολλά από αυτά άχρηστα), για μισθούς οι οποίοι θα είναι δυσανάλογοι με τα θεωρητικά προσόντα (στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει την αξία του overqualified). Θα μπορούσα να το συνεχίσω περισσότερο και να μιλήσω και για ελαστικά ωράρια, για ημιεργασία, και πολλά τέτοια όμορφα. Το βασικό είναι όμως ότι μας ωθούν στην υποβάθμιση του βασικού πτυχίου.

Δεν ξέρω αν μπορούμε να αντισταθούμε σε αυτό. Όπως λες και εσύ την προϋπηρεσία πώς θα την πάρω? Πώς παίρνω περισσότερα μόρια (έλα ντε. Μονοδρομήσαν τη διαδικασία...)?

Τεσπα. Ίσως εγώ να είμαι σκεπτικιστής. Time will tell...


Kalimera!!!!

Sumfono apoluta me auta pou les alla dustuxos dinoun arketa moria gia diorismo sto dimosio!!!
Kai kaka ta psemata oute sto idiotiko se pairnoun an den exeis kati apo auta!!!
Ektos kai an exeis gnosto!! xixixixi!!! Laughing Laughing Laughing

To kako einai oti pleon to ptuxio tou TEI den einai arketo!!!!

And by the way... pote epitelous 8a stamatisoun na mas apokaloun "paraskeuastes"??? Twisted Evil Evil or Very Mad Twisted Evil Evil or Very Mad Twisted Evil
Eleos!!! Spoudasa 4 xronia, ekana apo tis kaluteres ptuxiakes ergasies kai me apokaloune paraskeuastria!!!!!

To kako einai oti doulepsa se ereunitiki omada, ekana parapano apo ta misa peiramata, ekana tin statistiki meleti.... alla to onoma mou pou8ena!!! pale Vlepete teleiosa me tin ptuxiaki-praktiki mou kai efuga!!!

Auti tin stigmi summetexo se mia kainouria ergasia... gia na doume auti ti fora 8a do to onoma mou se kapoio paper?? I 8a me grapsoune??? xixi!! lol!
elenaneou
elenaneou

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 39
Registration date : 20/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 29/5/2009, 04:49

elenaneou τα μαθήματα των μεταπτυχιακών της ΕΣΔΥ είναι μόνο στην Αθήνα ή και σε άλλες πόλεις?

Στο ιδιωτικό τομέα δεν χρειάζεται μεταπτυχιακό. Προϋπηρεσία και εμπειρία σε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα του χώρου μας χρειάζεται.

Αν έχεις εργασίες που αξίζουν και θέλεις να τις παρουσιάσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το online περιοδικό μας:
http://www.bmlabs-mag.gr/

Όπως είπα και πάνω καταλαβαίνω τα παράπονα, αλλά όχι άλλη γκρίνια. Ο καθένας όπως μπορεί, όσο βρίσκει χρόνο ή διάθεση, ας κάνει πράγματα και για το κλάδο.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Πραγματικά χαιρομαι που βρήκα αυτό το forum!

Δημοσίευση από mmmaro 21/6/2009, 10:24

Γεια σας,ονομάζομαι Μάρω κ είμαι μικρούλααα ακόμα....μόνο ...18 μένω στην Κρήτη και χρειάζομαι επιγόντως την βοήθεια σας !!!!! Φέτος έδινα πανελλήνιες και σε λίγο καιρό πρέπει να καταθέσω κ μηχανιγραφικό .... σκέφτομαι να δηλώσω ως πρώτη επιλογή το ΑΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων στην Θεσσαλονίκη ! Ηθελα να πιασω βιολογικό...ομως δεν έβγαλα τα απαιτούμενα μόρια! Εβγαλα 15 χιλίαδες μόρια! Πείτε μου την άποψη σας και εσέις που είστε μέσα στα πράγματα!!!! καλά θα κάνω να πάω εκεί ή να ξαναπροσπαθήσω του χρόνου για το Βιολογικό??ευχαριστώ πολύ!!Smile

mmmaro

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 21/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 21/6/2009, 10:52

Καλησπέρα Μάρω. Καλή επιτυχία και σταδιοδρομία σε ότι και αν επιλέξεις σου εύχομαι.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα δήλωνα ποιες σχολές ήθελα με σειρά προτίμησης, θα δήλωνα και το ΑΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων στην Θεσσαλονίκη. Αν τελικά παιρνούσα σε αυτό, θα πήγαινα για ένα εξάμηνο να παρακολουθήσω και αν δε μου άρεσε θα ξαναέδινα.

Ξέρω ότι δεν είναι ότι οικονομικότερο ή πρακτικότερο αλλά νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβεις πώς είναι μια σχολή. Όσο και να σου αρέσει μια σχολή από έξω, από μέσα και ιδίως όταν τελείωσεις τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

Σαν τεχνολόγος εύχομαι οι σχολές μας να αναβαθμιστούν και να δέχονται όλο και πιο ορεξάτους και δραστήριους σπουδαστές.

Ότι και να επιλέξεις να είσαι σίγουρη ότι αν πάρεις στα σοβαρά τις σπουδές σου και δουλειά θα βρεις και διεξόδους. Με το περιοδικό που ανοίξαμε αυτό προσπαθούμε να εμφυσήσουμε στους ανθρώπους του χώρου. Πράγματα να κάνουμε υπάρχουν. Μεράκι, ψάξιμο και δουλειά χρειάζεται.

Προσωπικά δε βρίσκω σωστό να σου πω κάνε αυτό ή το άλλο. Έχοντας λίγες παιδαγωγικές γνώσεις και κατάρτιση, το μόνο που θα σου πω είναι να κάνεις την επιλογή σου με βάση τι σου αρέσει και την αγορά εργασίας. Επίσης, όταν κάνεις αυτήν την επιλογή για όσο κρατήσουν οι σπουδές σας να βάλεις τα δυνατά σου.

Όλα θα πάνε καλά Μάρω. Σου εύχομαι όπως ξεκίνησες, ψάχνοντας δηλαδή, έτσι και να συνεχίσεις. Smile
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από Ελίνα 30/6/2009, 15:15

καλησπερα σε ολους! ονομαζομαι Ελινα, σπουδασα στο ΤΕΙ αθηνας και πηρα πτυχιο τωρα το Μαιο. τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ρε παιδια. το κυριοτερο απο ολα... μας συγκαταλεγουν στους παρασκευαστες.

Ελίνα

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Registration date : 30/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 30/6/2009, 15:35

Καλησπέρα Ελίνα. Καλώς όρισες.

Σου απάντησα στην ερώτηση που είχες στο άλλο thread. Το forum μάλλον πάει για κλείσιμο. Καλό θα ήταν να παρακολουθείς τα πράγματα που μας αφορούν και να κάνεις τα οποιαδήποτε σχόλια στο περιοδικό που ανοίξαμε.
http://www.bmlabs-mag.gr/

Το θέμα που ανοίγεις σηκώνει πολλή συζήτηση (όπως είπα στο περιοδικό). Wink
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από mmmaro 1/7/2009, 03:48

Ευχαριστώ πολύ! Θα δω τη θα κανω ..... ειμαι λιγο μπερδεμενη Crying or Very sad

mmmaro

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 21/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από abou 3/7/2009, 09:09

mmmaro έγραψε:Γεια σας,ονομάζομαι Μάρω κ είμαι μικρούλααα ακόμα....μόνο ...18 μένω στην Κρήτη και χρειάζομαι επιγόντως την βοήθεια σας !!!!! Φέτος έδινα πανελλήνιες και σε λίγο καιρό πρέπει να καταθέσω κ μηχανιγραφικό .... σκέφτομαι να δηλώσω ως πρώτη επιλογή το ΑΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων στην Θεσσαλονίκη ! Ηθελα να πιασω βιολογικό...ομως δεν έβγαλα τα απαιτούμενα μόρια! Εβγαλα 15 χιλίαδες μόρια! Πείτε μου την άποψη σας και εσέις που είστε μέσα στα πράγματα!!!! καλά θα κάνω να πάω εκεί ή να ξαναπροσπαθήσω του χρόνου για το Βιολογικό??ευχαριστώ πολύ!!Smile

κάθε επάγγελμα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Δεν υπάρχει απάντηση de facto ότι θα έιναι καλά αν πας στο τει θεσσαλονικής ως τεχνολόγος ή αν δώσεις του χρόνου για βιολογικό. Εσύ αποφασίσεις..
Μην νομίζεις ότι και στο βιολογικό είναι καλύτερα τα πράγματα. Τά ίδια είναι όπως και στους τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων.

Μία συμβουλή από εμένα.

ότι αποφασίσεις να ακολουθήσεις μην το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει και αυτό. Θέλει υπομονή και θέληση για να πετύχεις αυτό που θέλεις.
Και οι δύο δρόμοι είναι καλοί αλλά με πολύ ανηφόρα.
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από paulina 31/7/2009, 03:55

ονομαζομαι παυλινα,ειμαι 35 χρονων ,εργαζομαι 10 χρονια σε κεντρο υγειας και αποφοιτησα απο το τει ΛΑΡΙΣΑΣ,χαιρομαι που σας βρηκα. Very Happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ginko στις 31/7/2009, 04:46, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση τίτλου)

paulina

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 31/7/2009, 04:51

Παυλίνα καλησπέρα και καλώς όρισες. Very Happy

Το forum είναι προς κλείσιμο. Για επικοινωνία, πληροφορίες, συζητήσεις σχετικά με τον κλάδο μας, δες τις παρακάτω Διευθύνσεις.

http://www.bmlabs-mag.gr/?p=175
http://www.bmlabs-mag.gr/
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από μικροτόμος 22/9/2009, 14:05

Γεία σου Νίκο! Είμαι η Τασούλα που εκανα πρακτική σε αυτό το μεγάλο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης!! χαχα είδες που σε κατάλαβα?
Λοιπόν ειμαι 24 ετών και τελείωσα το καλοκαίρι που μας πέρασε τη σχολή στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Τώρα ψάχνομαι !! α!! τη σχολή που σου είπα οτι θα συνεχίσω???τελικά αποφασισα να πάω. να δώσεις πολλα χαιρετ΄ισματα στα παιδια και οτι μια μερα θα περάσω να τα δώ από κοντα! θα ηθελα να μου δωσεις πληροφορίες για αυτο το συνέδριο ( εννοω για το αν και πως μπορώ να στείλω την πτυχιακή μου εργασία και πώς θα δημοσιευτεί κλπ)

μικροτόμος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 22/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από μικροτόμος 22/9/2009, 14:07

τι ενοεις θα κλεισει το φορουμ!! μη τυχόν και μολις γράφτηκα... Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Icon_sad

μικροτόμος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 22/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 24/9/2009, 02:08

Καλημέρα κολώνα των εργαστηρίων. Smile

Παρόλο που γνωρίζεις την άποψή μου Τασούλα να σου ευχηθώ καλό νέο πτυχίο. Smile

Από εκεί και πέρα. Εγώ άμεσα εμπλεκόμενος με την ΠΕΤΙΕ ή με το συνέδριο δεν είμαι. Ηλεκτρονική υποστήριξη κάνω και βοηθάω όσο γίνεται οι Τεχνολόγοι να εξικοιωθούμε ΚΑΙ με τα ηλεκτρονικά μέσα (hint: διαδίκτυο).

To forum θα κλείσει. Τσέκαρε το περιοδικό που στήσαμε και σώστο στα αγαπημένα. Θα βρεις μπόλικα καλούδια. Σχετικά με το συνέδριο θα σου απαντήσω και από το περιοδικό για να το δουν και άλλοι που έχουν την ίδια απορία, αλλά θα σου πω και από εδώ πως για οτιδήποτε απορία αφορά το συνέδριο επικοινώνησε με τα άτομα της ΠΕΤΙΕ.
Στείλε mail στο petiegreece@gmail.com, αλλά κοίτα και τα παρακάτω:
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από μικροτόμος 24/9/2009, 04:25

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Icon_razz το ξερα οτι θα το ελεγες...
ακου εχω δηλωσει μαιλ για να λαμβανω το περιοδικο αυτο . θα ερχεται καθε μηνα στο μαιλ μου? η πρεπει να κανω κατια αλλο για να ερχεται τακτικα???φωτισε με λιγο

μικροτόμος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 22/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είσαι ο/η και λέγεσαι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είσαι ο/η και λέγεσαι!

Δημοσίευση από ehealthgr 25/9/2009, 12:15

Mail θα σου έρχεται το πρωί της επομένης μέρας που γίνεται κάποια δημοσίευση. Σε 4 μήνες μέχρι τώρα είναι γύρω στις 240 αναρτήσεις. Καλό είναι να παρακολουθείς τις συζητήσεις, να μας στείλνεις τίποτα δικό σου, να μας καταθέσεις τη γνώμη ή τις απορίες σου έτσι ώστε συλλογικά να αυτοενημερωνόμαστε.

Σε περιόδους τεχνικών προβλημάτων ή διακοπών (πχ. τώρα) δεν θα βλέπεις καινούριες αναρτήσεις ούτε mail. Μην ανησυχήσεις. Υπάρχει μπόλικο απόθεμα πληροφορίας από πίσω. ^_^
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης