FORUM ΤΕΧΝΟΛΟΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου? Empty Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

Δημοσίευση από abou 5/4/2009, 15:09

www.biomedlabsci.wordpress.com - ένα πολύ ωραίο blog το οποίο περιέχει γνωστικά αντικείμενα που αφορούν τους τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων.

Εγώ θέλω να σταθώ σε μία εργασία ( ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ) η οποία παρουσιαζει με πολύ ωραίο και λεπτομερές τρόπο τη περιλαμβάνει μαι γενική ούρων.
Δυστυχώς εμείς σαν τεχνολόγοι έχουμε μόνο το κομμάτι εξέταση των φυσικών χαρακτηριστικών ενός δείγματος ούρων και όχι την μικροσκοπική του εξέταση.Στο νοσοκομείο που έκανα πρακτική με άφηναν μόνο να κάνω μακροσκοπική εξέταση και όχι μικροσκοπική, την οποία την έκανε πάντα με συνοδό μικροβιολόγο, φοιτήτρια βιολόγος που έκανε και αυτή πρακτική μαζί μου.
Θέλω να ρωτήσω εμείς σαν τεχνολόγοι μπορούμε να κάνουμε μικροσκοπική εξέταση σε ένα δείγμα ούρών?Έχουμε αυτό το δικαίωμα?Χωρίς όμως να εννοώ να βγάζουμε και διάγνωση, απλώς ο ρόλος μας να είναι ρόλος συμμετοχής και συνεργασίας με τον μικροβιολόγο.

Θα είναι πολύ καλό όποιος τεχνολόγος συνεργάζεται με γιατρό να μας πει την αποψή του πάνω σε αυτό το θέμα. Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την abou στις 19/4/2009, 10:12, 1 φορά
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου? Empty Απ: Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

Δημοσίευση από LouisParis 15/4/2009, 05:49

abou έγραψε:www.biomedlabsci.wordpress.com - ένα πολύ ωραίο blog το οποίο περιέχει γνωστικά αντικείμενα που αφορούν τους τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων.

Εγώ θέλω να σταθώ σε μία εργασία ( ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ) η οποία παρουσιαζει με πολύ ωραίο και λεπτομερές τρόπο τη περιλαμβάνει μαι γενική ούρων.
Δυστυχώς εμείς σαν τεχνολόγοι έχουμε μόνο το κομμάτι εξέταση των φυσικών χαρακτηριστικών ενός δείγματος ούρων και όχι την μικροσκοπική του εξέταση.Στο νοσοκομείο που έκανα πρακτική με άφηναν μόνο να κάνω μακροσκοπική εξέταση και όχι μικροσκοπική, την οποία την έκανε πάντα με συνοδό μικροβιολόγο, φοιτήτρια βιολόγος που έκανε και αυτή πρακτική μαζί μου.
Θέλω να ρωτήσω εμείς σαν τεχνολόγοι μπορούμε να κάνουμε μικροσκοπική εξέταση σε ένα δείγμα ούρών?Έχουμε αυτό το δικαίωμα?Χωρίς όμως να εννοώ να βγάζουμε και διάγνωση, απλώς ο ρόλος μας να είναι ρόλος συμμετοχής και συνεργασίας με τον μικροβιολόγο.

Θα είναι πολύ καλό όποιος τεχνολόγος συνεργάζεται με γιατρό να μας πει την αποψή του πάνω σε αυτό το θέμα. Smile

Στην πρακτικη μου ημουν 'τυχερος' και εκτος απο αυτα που ειπες ετοιμαζα και το πλακακι! Ναι ναι, αληθεια λεω!!
Η μικροσκοπικη εξεταση ηταν αρμοδιοτητα του γιατρου που εκανε την ειδικοτητα του στη μικροβιολογια. Επειδη ειχα αποκτησει καλες σχεσεις με τον γιατρο κοιτουσαμε καποια πλακακια μαζι, απλα για εκπαιδευτικους σκοπους και οταν ο χρονος το επετρεπε.

Δε γνωριζω, αν εχουμε δικαιωμα να το κανουμε μονοι μας. Δε νομιζω να εχουμε δικαιωμα να βγαλουμε διαγνωση, οποτε δεν υπαρχει λογος να κοιτξουμε στο μικροσκοπιο. Ισως καποιος αλλος μπορει δωσει πληροφοριες σε αυτο.

LouisParis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Registration date : 26/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου? Empty Απ: Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

Δημοσίευση από microbio 19/4/2009, 02:25

Αγαπητέ συνάδελφε , η γενική ούρων , όσο και αν τη θεωρούμε σαν εξέταση παρακατιανή και ολίγον μπλιάξ είναι πάρα πολύ σημαντική και δίνει στον κλινικό γιατρό σημαντικότατες πληροφορίες για την κατάσταση των νεφρών του ασθενούς ή για υπάρχουσα ουρολοίμωξη πριν βγει η καλλιέργεια . Ετσι λοιπόν η μικροσκοπική καταλαβαίνεις οτι είναι το σημείο κλειδί . Χρειάζεται μεγάλη εμπειρία για να ξέρεις σε ποια ούρα θα πρέπει να επιμείνεις ώστε να βρείς τον μοναδικό κύλινδρο που μπορεί να υπάρχει ή να προλάβεις την τριχομονάδα πριν τα κακαρώσει και δεν κουνάει πια το μαστίγιο - οπότε μοιάζει πλέον με πυοσφαίριο . Γνωρίζουμε πολύ καλά οτι τέτοια υποδομή η σχολή μας δε μας προσφέρει . Όμως πρέπει να παραδεχθώ ότι σε ένα μικρό εργαστήριο απ' οπου ξεκίνησα την καριέρα μου τις μικροσκοπικές ούρων τις έβλεπε μια γραμματέας - ντόινγκ!
Στο χώρο όπου εργάζομαι έχω τη χαρά να είμαι τεχνολόγος transformer - δηλαδή στην πρωινή μου βάρδεια η δουλειά μου φτάνει μέχρι την παράδοση των ιζημάτων στα χέρια του γιατρού , το απόγευμα , το βράδυ και τα Σαββατοκύριακα , λόγω απουσίας γιατρού μετατρέπομαι σε επιστήμονα και μικροσκοπώ κανονικά . Για του λόγου το αληθές μετά απο 16 χρόνια εργασίας ακόμα έχω στο ντουλάπι μου έναν άτλα με φωτογραφίες ιζημάτων τον οποίο ακόμα και σήμερα ενίοτε συμβουλεύομαι .

microbio

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 07/02/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου? Empty Απ: Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

Δημοσίευση από abou 19/4/2009, 11:26

Μακάρι να γίνω σαν κι εσένα microbio και να μην μείνω μόνο στην μακροσκοπική εξέταση των ούρων και εγικά όλων των εξετάσεων.Βέβαια αυτό εξαρτάτε και από τον κάθε μικροβιολόγο. Την συνέργασία που θα έχεις με αυτόν.

Στο νοσοκομείο όπου έκανα πρακτική οι μικροβιολόγοι ήταν πολύ καλά παιδιά, με άφηναν να δω στο μικροσκόπιο τους κρυστάλλους, τους σωρούς ερυθρών αιμοσφαιρίων κ.τ.λ. στα οποία δείγματα είχαν κάνει πρώτα διάγνωση. Έτσι έκανα τουλάχιστον και λίγη μικροσποπική έξέταση.

Πιστέυω πως όλα είναι μεταξύ ιατρού και τεχνολόγου. Αν θέλουν και οι δύο μπορούν αν γίνουν πολλοί καλοί συνεργάτες...
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου? Empty Απ: Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

Δημοσίευση από aimoliptis o aimovoros 8/6/2010, 09:30

ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ.ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΛΕΙΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΣΚΑΣΑΝ ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΑΠΟ ΟΥΡΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ.ΣΤΗ ΜΙΑ ΜΟΥ ΣΚΑΕΙ ΨΕΥΔΟΜΟΝΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ CANDIDA ALBICANS MAZI ME OYREOPLASMA UREALYTICUM ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΟΜΩΣ, ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΑ (ΑΠΟ ΒΙΑΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ) ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΟΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ GRAM- ΒΑΚΙΛΟ ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ GRAM- ΒΑΚΤΗΡΙΟ.ΕΛΕΟΣ!!!!

aimoliptis o aimovoros

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 08/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου? Empty Απ: Γενική Ούρων- ποιά ειναι η συμμετοχή του τεχνολόγου?

Δημοσίευση από persefoni 10/3/2011, 03:43

Εφ'όσον υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών μας η εκπαιδευση στο μικροσκόπιο και η διάκριση των μικροοργανισμών. Επίσης, αν θελήσει κάποιος να δηλώσει συμμετοχή σε αποστολή των Γιατρών χωρίς σύνορα, του ζητούν μικροσκοπική εμπειρία κάποιων ετών κυρίως στην παρασιτολογία. Επιπλέον, εαν κάποιος γίνει δεκτός σε κάποιο μεταπτυχιακό, θεωρείται αυτονόητο οτι γνωρίζει μικροσκόπιο. Τέλος, όταν δούλευα σε μια μεγάλη αλυσίδα διαγνωστικών κέντρων, την μικροσκοπική εξέταση την αναλάμβανα εγω και άλλη μια τεχνολόγος κι όταν υπήρχε αμφιβολία ή οταν χρειαζόμασταν επιβεβαίωση ερχόταν η βιοπαθολόγος ή ο βιολόγος και επιβεβαίωνε. Υπόγραφή βέβαια έβαζε πάντα η γιατρός...

Υ.Γ. Αν και δεν το αναφέρει κάποιο Φ.Ε.Κ. που αφορά τα καθήκοντα μας, από αυτά θεωρώ αυτονόητο οτι υπάγεται στα καθήκοντά μας και η μικροσκοπική εξέταση.
persefoni
persefoni

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Registration date : 27/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης