FORUM ΤΕΧΝΟΛΟΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από ehealthgr 28/1/2009, 23:41

Σε ποιο Πανεπιστήμιο είσαι Νικόλα? Εξωτερικό ή Ελλάδα? Πώς είναι οι εγκαταστάσεις, το επίπεδο, η κατάσταση εκεί που είσαι?

Προσωπικά με ενδιαφέρει, αλλά δεν πρόκειται να μου γίνει εμμονή. Κυριότερη προϋπόθεση για μένα είναι να διασφαλίσω ότι θα δουλέψω σε αυτό όπως θέλω εγώ. Γιατί πλέον και τα διδακτορικά έχουν αρχίσει να γίνονται σούπα, πολύς κόσμος ασχολείται με άλλα πράγματα αντί για έρευνα σε αυτά, και η φιλοδοξία μου δεν είναι να πάρω ένα επιπλέον χαρτί στο CV αλλά να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει.

Ο τομέας που μου θα ήθελα να διδακτορέψω (αν μου δωθεί η ευκαιρία) θα ήταν ηλεκτρονική εκπαίδευση επαγγελμάτων υγείας(ένας γενικός τίτλος). Επίσης ενδιαφέρουν για μένα παρουσιάζει και η χρήση των υπηρεσιών του λεγομένου κοινωνικού δικτύου στο χώρο υγείας, στα διάφορα επίπεδά του.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από abou 29/1/2009, 03:09

LouisParis έγραψε:Ευχαριστω για το καλωσορισμα!!!!
Αν ενδιαφερεστε πραγματικα για διδακτορικο, να το κανετε μην το αφησετε να φυγει ετσι. Σε τι κλαδο θα θελατε?
Με μοριακη βιολογια και με την Πρωτεομικη ειναι το θεμα μου.

Εγώ ενδιαφέρομαι για μοριακή βιολογία.Αν μπορείς πληροφορησέ μας για περισσότερα θέματα και ανάλυσε το αντικείμενο πάνω στο οποίο κάνεις το διδακτορικό σου.
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από LouisParis 30/1/2009, 07:39

ginko έγραψε:Σε ποιο Πανεπιστήμιο είσαι Νικόλα? Εξωτερικό ή Ελλάδα? Πώς είναι οι εγκαταστάσεις, το επίπεδο, η κατάσταση εκεί που είσαι?

Προσωπικά με ενδιαφέρει, αλλά δεν πρόκειται να μου γίνει εμμονή. Κυριότερη προϋπόθεση για μένα είναι να διασφαλίσω ότι θα δουλέψω σε αυτό όπως θέλω εγώ. Γιατί πλέον και τα διδακτορικά έχουν αρχίσει να γίνονται σούπα, πολύς κόσμος ασχολείται με άλλα πράγματα αντί για έρευνα σε αυτά, και η φιλοδοξία μου δεν είναι να πάρω ένα επιπλέον χαρτί στο CV αλλά να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει.

Ο τομέας που μου θα ήθελα να διδακτορέψω (αν μου δωθεί η ευκαιρία) θα ήταν ηλεκτρονική εκπαίδευση επαγγελμάτων υγείας(ένας γενικός τίτλος). Επίσης ενδιαφέρουν για μένα παρουσιάζει και η χρήση των υπηρεσιών του λεγομένου κοινωνικού δικτύου στο χώρο υγείας, στα διάφορα επίπεδά του.


Στο πανεπιστημιο του Εσσεξ ειμαι στην Αγγλια. Θεωρω πως για αποφοιτους ΤΕΙ ειναι πιο ευκολο να παρουν μια υποτροφια για σπουδες στο εξωτερικο κυριως επειδη δεν υπαρχει η προκαταληψη που υπαρχει στην Ελλαδα. Ειδικα για Τεχνολογους ειναι πολυ μεγαλο προσον η εμπειρια που εχουμε στα εργαστηρια αλλα και το γεγονος οτι η σχολη εχει μαθηματα που καλυπτουν ενα μεγαλο ευρος.
Η κατασταση διαφερει εδω αναλογα με το πανεπιστημιο, τον καθηγητη, το εργαστηριο κτλ. Αλλα κυριος του εαυτου σου εισαι εσυ. Υπαρχουν και οι ευκαιριες για εμπλουτισμο του βιογραφικου οπως διδασκαλια (με πληρωμη). Το καθε πανεπιστημιο εχει τους δικους του κανονες αλλα ολα ασκουν καποιο ειδος πιεσης στους φοιτητες να τελειωσουν μεσα σε 3.5-4 χρονια το πολυ.

Γενικα για το διδακτορικο, δε θα ελεγα οτι ειναι ενα χαρτι, δε το θεωρω σπουδες καθαρες. Ξεφευγεις απο τις σπουδες και περνας στην ερευνα, κερδιζεις πολλα περισσοτερα στην πορεια (αλλα και μετα) εκτος απο τον τιτλο του διδακτορα.

Λιγα πραγματα εχω ακουσει απο διδακτορικους φοιτητες στην Ελλαδα αλλα νομιζω οτι οι συνθηκες ειναι πολυ καλυτερες στο εξωτερικο. Δε ξερω ομως τι αντιμετωπιση εχει οταν γυρισει καποιος στην Ελλαδα ως διδακτωρ απο ενα ξενο πανεπιστημιο.


Απο οτι καταλαβαινω Νικο σε ενδιαφερει η διδασκαλια περισσοτερο. Εχεις κανει κατι, το εχεις κυνηγησει?

LouisParis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Registration date : 26/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από ehealthgr 30/1/2009, 09:56

Νικόλα γνωρίζω πώς είναι ένα διδακτορικό. Wink Μου περιγράφεις την κατάσταση στο εξωτερικό. Όταν με το καλό επιστρέψεις πίσω κάνε μια έρευνα αγοράς για να μάθεις τι σημαίνει έρευνα στην Ελλάδα. Και αν αντιμετωπίζεται σαν ένα επιπλέον χαρτί στο CV ή όχι. Και αν δυστυχώς κερδίζει κάποιος κάτι περισσότερο(στην ουσία). ^_^

Αυτά που ανάφερα(είπα ότι είναι γενικοί τίτλοι) είναι μια χαρά ερευνητικά θέματα (αν αρχίσουμε να μιλάμε για μοντέλα μάθησης, για μεθοδολογίες μάθησης, εκπαιδευτικές τεχνολογίες κτλ θα κατανοήσεις ότι δεν είναι απλώς εκπαίδευση. Αν ήταν δε θα ήταν η εκπαίδευσή μας τόσο χάλια σε όλες τις βαθμίδες). Το ζήτημα είναι ποιος ασχολείται με αυτά στην Ελλάδα και μάλιστα σοβαρά. Προφανώς και το κυνηγάω και κάνω σκαναρίσματα στο χώρο(ήμουν στις συζητήσεις να ξεκινήσω διδακτορικό εκεί που ήμουν στο μεταπτυχιακό, ένας λόγος που έφαγα και περισσότερο χρόνο σε αυτό, αλλά δε το θεώρησα σκόπιμο να επιστρέψω μετά το στρατό), αλλά δε βλέπω κάτι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό. I am too old for this sheet επίσης, του να πάω εξωτερικό, οπότε βλέπουμε.

Αν ήμουν γύριζα το χρόνο πίσω, θα έκανα αυτό που έκανες εσύ. Εξωτερικό και για τα 2. Για ιατρική εκπαίδευση έχει ελάχιστα τμήματα που ασχολούνται και για πιο semantic ιατρική εκπαίδευση μάλλον καθόλου(έχω πετύχει διάφορους bloggers πάντως, και μέσα στο second life, που κάνουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στον τόπο τους, πχ Γερμανία, Αμερική).

Αυτά και από μένα. ^_^

Νικόλα συνεχίστε τη συζητήση με τον Στέφανο στο forum άνετα. Ότι απορίες έχει ο abou μπορεί να τις έχουν και άλλοι. Είναι κρίμα να μην τις διαβάσουν και άλλουν. Wink

Ps: btw περί κέρδους διδακτορικού είναι σίγουρα η αναλυτική και συνθετική ικανότητα που αποκτάς (την εμπειρία ζωής το βάζω στο κομμάτι γενικότερης εμπειρίας). Σίγουρα δεν είναι η ικανότητα για εκπαίδευση. Άλλο καλός τεχνοκράτης ή ερευνητής και άλλο καλός εκπαιδευτής. Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει τα πολλά πτυχία, τον πακτωλό γνώσεων, την πληθώρα δεξιοτήτων, τα, τα, τα, με την πραγματική ουσία τους και αναγκαιότητα στο κάθε χώρο εργασίας. Έχουμε αναγάγει τη χαρτολαγνία σε μέσο εξέρευσης δουλειάς. Σου εύχομαι όταν με το καλό γυρίσεις να βρεις μια θέση ανάλογη με τα προσόντα σου. Αν είναι σε ΤΕΙ, πράγμα απαραίτητο μιας και έχουμε ανάγκη από Τεχνολόγους καθηγητές, ψάξου και στο θέμα τεχνολογική εκπαίδευση, στο θεωρητικό του πλαίσιο. Έχει ανάγκη ο κλάδος μας να επαναπροσδιορίσει κάποια πράγματα και όσο το δυνατόν να αυτονομηθεί, να αποκτήσει ταυτότητα στην εκπαίδευση. Smile
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από abou 1/2/2009, 16:35

Νίκο θα ήθελα να σε ρωτήσω καλύτερα να κάνω διδακτορικό ή να κάνω χρόνια προυπηρεσίας? Πόσα μόρια μου δίνει ένα διδακτορικό? Τι παραπάνω αποκτώ με ένα διδακτορικό. Αξίζει τελικά ή όχι να κάνω ένα?

sorry αν σε ζάλισα με τις ερωτήσεις.Πιστέυω πως πολλοί που ξεκινάνε την καρίρα τους σαν τεχνολόγοι θα έχουν τις ίδιες απορίες με εμένα. Smile
abou
abou
Author
Author

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 283
Ηλικία : 37
Ασχολίες : pc, μουσική, ταινίες, ποδόσφαιρο,
Registration date : 15/12/2008

https://www.facebook.com/group.php?gid=28974617825&ref=mf#/profil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από ehealthgr 2/2/2009, 00:37

To διδακτορικό δεν είναι ecdl και δεν είναι για όλους. Αν είναι να συζητάμε αν πρέπει να το κάνει κανείς για μόρια άστο. Θα μας ακούνε και θα γελάνε παραέξω. Wink

Διδακτορικό κάνουν αυτοί που το θέλουν πραγματικά, που μπορούν(γιατί έχει απαιτήσεις), και το χρησιμοποιούν εκεί που πραγματικά χρειάζεται αυτοί που το αξίζουν(γιατί έχει και κάτι διδακτορικά στην Ελλάδα...). Δεν είναι επαγγελματική εξειδίκευση και κατάρτιση. Κάνε πρώτα ένα μεταπτυχιακό να δεις αν σου αρέσει ο κλάδος και αν μπορείς να ανταπεξέλθεις και μετά βλέπεις.

Συμβουλή μου πάντως να μη ξανασκεφτείς αυτό που σκέφτηκες.

EDIT:
Για κάποιον που θέλει επάγγελμα μετράει και η εμπειρία(βλέπε προϋπηρεσία), και η μετεκπαίδευση. Για την δεύτερη ξαναλέω φροντίστε να την θέλετε πραγματικά. Δεν κάνεις ένα μεταπτυχιακό για τα μόρια, αλλά γιατί το θες.
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από LouisParis 2/2/2009, 13:44

abou έγραψε:Νίκο θα ήθελα να σε ρωτήσω καλύτερα να κάνω διδακτορικό ή να κάνω χρόνια προυπηρεσίας? Πόσα μόρια μου δίνει ένα διδακτορικό? Τι παραπάνω αποκτώ με ένα διδακτορικό. Αξίζει τελικά ή όχι να κάνω ένα?

sorry αν σε ζάλισα με τις ερωτήσεις.Πιστέυω πως πολλοί που ξεκινάνε την καρίρα τους σαν τεχνολόγοι θα έχουν τις ίδιες απορίες με εμένα. Smile

Στεφανε, οπως ειπε και ο συνονοματος παραπανω, το διδακτορικο δεν το κανεις για να παρεις μορια. Για να μην πολυλογω, θα εξηγησω τι είναι το διδακτορικό (σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία) και μετά θα σου πω την αποψή μου για το αν αξίζει ή οχι. Την πραγματική απάντηση όμως θα την δώσεις μόνο εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος είναι σε ανάλογες σκέψεις.

Στο διδακτορικό μπορεί να θεωρήσαι φοιτητής αλλά στην πραγματικότητα αυτό είναι το τελευταίο που μπορεί να είσαι. Ουσιαστικά είσαι ενας ερευνητής που θα πρέπει να προσφέρεις κάτι 'καινούριο' στην επιστημονική κοινότητα με την έρευνα σου. Ένας ερευνητής οπως είναι π.χ. ένας καθηγητής που ασχολείται με την έρευνα, αλλά με την διαφορά ότι έχεις λιγότερες γνώσεις, μικρότερη εμπειρία, περιορισμένη ικανότητα για ανεξαρτητη έρευνα κτλ. Αυτά θα πρέπει να τα αποκτήσεις στην πορεία. Είσαι δηλαδή ένας εκπαιδευόμενος ερευνητής.

Παράλληλα θα κερδίσεις πολύ περισσότερα ως άνθρωπος. Φεύγεις από το επίπεδο στο οποίο π.χ. προσπαθείς να λύσεις μια άσκηση που σου έχουν δώσει και γνωρίζεις ότι υπάρχει απάντηση. Στο διδακτορικό εσύ είσαι αυτός που θα δημιουργήσει την άσκηση και θα ψάχνει να βρει την λύση, αν υπάρχει. Δεν έχεις προθεσμίες να παραδώσεις εργασίες
(εκτός αν ξεφύγεις απο τη πορεία σου), δεν έχεις καποιον απο πάνω σου, είσαι το αφεντικό του εαυτού σου και έχεις την αποκλειστική ευθύνη.

Πιστεύω ότι αξίζει κανεις να κάνει διδακτορικό, αρκεί να θέλει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να το κάνει.
Υπάρχουν πάρα πολλοί αθλητές αλλά λίγοι τελικά καταλήγουν να κάνουν πρωταθλητισμό γιατί λίγοι είναι αυτοί που θέλουν/μπορούν να θυσιάσουν πράγματα από τη ζωή τους, να παλέψουν, να ξεπεράσουν τα όρια τους.

Και κάτι τελευταίο για τώρα πριν ξεκινήσεις.
Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, δοκίμασε να κάνεις ενα μεταπτυχιακό που θα σου αρέσει. Ένα μεταπτυχιακό που περιλαμβάνει και ερευνητική εργασία θα σου δώσει μια ιδέα και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι πραγματικά θέλεις. Ειδικά αυτή η περίοδος ειναι κατάλληλη για ψάξιμο για το ακαδημαικό έτος που ξεκινάει τον Οκτώβριο του '09.
Αν είναι στο μυαλό σου να κάνεις διδακτορικό για να δουλέψεις στη συνέχεια ως τεχνολόγος, τότε θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις.
Αν έχεις υψηλότερους στόχους (π.χ. έρευνα) τότε θα σε συμβούλευα να τρέξεις να το κάνεις πριν σε πάρουν τα χρόνια. Μπορεί μετά να δεις ότι η έρευνα δεν κάνει για σένα αλλά αυτό σηκώνει άλλη συζήτηση.


Ευχαρίστηση μου να βοηθήσω και μη διστάσεις να ρωτήσεις ό,τι άλλο θέλεις. Ελπίζω μόνο να μη γίνομαι γραφικός, πραγματικά είναι δυσκολο να περιγραψω όλα αυτά κάνοντας ουσιαστικά μονόλογο.

Νικος

LouisParis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Registration date : 26/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό Empty Απ: Διδακτορικό Ελλάδα και Εξωτερικό

Δημοσίευση από ehealthgr 2/2/2009, 13:46

Νίκο δε γίνεσαι γραφικός. Ίσα ίσα που δίνεις κουράγιο και όραμα σε πάρα πολλούς από εμάς. Smile

Ps: Σε παρακαλώ απάντησέ μου στο mail που σου έστειλα. Ευχαριστώ. ^_^
ehealthgr
ehealthgr
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 144
Registration date : 25/11/2008

http://blog.e-healthgr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης